Blog

“Позитивні жінки” виступають за дотримання сексуальних та репродуктивних прав
новини

“Позитивні жінки” виступають за дотримання сексуальних та репродуктивних прав

Міжнародний День Дій за Жіноче Здоров’я відзначається щорічно 28 травня, починаючи з 1987 року. Його завдання – нагадати урядам країн світу, що здоров’я жінок має велике значення. Захисники та захисниці прав жінок та прихильники руху за сексуальне та репродуктивне здоров’я та права (СРЗП), з року в рік продовжують вживати заходів і відстоювати сексуальні і репродуктивні права такими, якими вони є: неподільною і невід’ємною частиною наших прав людини.

Ми визнаємо, що жінки не є монолітною групою, що вони мають право на унікальні сексуальні та гендерні ідентичності і прояви людей, що вони розрізняються, залежно від їх соціального становища та соціально-економічного, політичного і багатокультурного контекстів, в які вбудовані їх життя.

Порушення права на здоров’я жінок, які живуть з ВІЛ, відбувається в умовах, коли міжнародні організації інвестують мільйони в навчання і підтримку лікарів, в їх толерантність і недискримінацію. При цьому, тільки деякі з них відповіли за зруйновані долі, примус до абортів, розголошення персональної інформації, яка змушувала жінок втекти з будинку, відмовлятися від лікування; за кримінальні покарання, отримані з їх подачі за загрозу інфікування ВІЛ; за відмову з їхньої вини жінок, які живуть з ВІЛ, від відносин і сексу – складових повноцінного здорового життя. Саме накази МОЗ, що суперечать законам України, обмежують наші права бути опікунами і робити штучне запліднення”, – говорить Олена Стрижак, голова правління БО “Позитивні жінки”.

У березні ми опублікували наш звіт “Права жінок, що живуть з ВІЛ, в Україні”. Результати підтверджують те, що нам ще далеко до правової безпеки і поваги гідності, особливо у сфері охорони здоров’я, тому що саме медичні установи є тим місцем, де жінки найбільше потерпають від інституційного насильства.

“…Жінка звернулася за медичною допомогою до гінеколога за місцем проживання. Гінеколог відмовила жінці у наданні медичних послуг, після того як дізналася від пацієнтки про її ВІЛ-статус, посилаючись на те, що «такими людьми» займаються в спеціалізованих закладах. Гінекологічну допомогу жінка отримала в обласному СНІД центрі, який розташований за 30 км від її будинку.”

Черкаська область, червень 2018 року

 

Незважаючи на універсальний доступ до АРВ-лікування та профілактики вертикальної передачі ВІЛ чверть жінок з ВІЛ відчувають страх інфікувати майбутню дитину. Тільки 17% жінок, не вбачають перешкод в прийнятті рішення щодо народження дітей.

Суспільні стереотипи, які формують загальну картину гендерних відносин в Україні, є несприятливими для реалізації жінками своїх прав, і відповідно подвоюють тиск на жінок, які живуть з ВІЛ. Це формує у жінок життєві практики, які впливають на їх відносини в родині та з публічними закладами (лікарнями, бюджетними установами та силовими структурами) та на бажання захищати свої права: вони шукають найменших контактів з такими установами та намагаються уникати будь-яких дій, котрі можуть привести до розголосу їхнього ВІЛ-статусу.

“Позитивні жінки” вітають реліз адаптованого посібника, створеного для жінок, які живуть з ВІЛ, Євразійською Жіночою Мережею зі СНІДу та закликають до використання жіночою спільнотою та фахівцями.

Для нас важливі інвестиції в жінок, які можуть чинити опір інституційному насильству і реалізовувати своє право на здоров’я. Жінки з ВІЛ і без нього, гідні і мають право на найвищі стандарти охорони здоров’я, свободи від примусу, насильства і дискримінації!

БО «Позитивні жінки» закликає Уряд України, ключові організації та особи, які приймають рішення:

  1. Забезпечити дієві механізми захисту персональних даних жінок, які живуть з ВІЛ.
  2. Видалити або врегулювати існуючі в нормативних актах МОЗ суперечності, які порушують права людини ВІЛ-позитивних жінок – право на материнство, репродуктивні права, право всиновлювати дитину та право на захист від дискримінації.
  3. Забезпечити застосування сучасних керівництв ВООЗ з охорони сексуального та репродуктивного здоров’я жінок, які живуть з ВІЛ, та рекомендацій комітету з ліквідації дискримінації жінок, зокрема в контексті грудного вигодовування, профілактики раку молочної залози та раку шийки матки. Забезпечити відповідний збір статистичної інформації.
  4. Забезпечити дієві механізми доступу жінок, які живуть з ВІЛ, до правосуддя у разі відмови в наданні медичних послуг, зневажливого ставлення, завищеної вартості послуг, відправлення до «спеціалізованих» закладів, тощо.
  5. Розробити та впровадити механізми громадського моніторингу щодо дотримання прав жінок, які живуть з ВІЛ, через залучення самих жінок до відповідних рад, дорадчих органів, комітетів, тощо.

[1] Аналітичний звіт «Права жінок, які живуть з ВІЛ, в Україні», БО «Позитивні жінки», 2018 р. http://www.pw.org.ua/wp-content/uploads/2019/03/Report-PW_Human-Rights.pdf . Тут і надалі приведені дані зі звіту.

______________________________________________________

Довідка:

Благодійна організація «Позитивні жінки» є національною організацією, яка об’єднує близько 100 активісток у сфері ВІЛ та відстоює права жінок, які живуть з ВІЛ. Створена у травні 2011 року, зареєстрована 01.02.2013 року. Має мережу регіональних представниць у 10 регіонах України.

 

Фото: Sarah Cervantes

1 thought on ““Позитивні жінки” виступають за дотримання сексуальних та репродуктивних прав

  1. Жаннета

    Я полностью согласна что нас Позитивных женщин долго государство поддерживать.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *