Термін реалізації: 20 березня – 20 вересня 2017 р

Метою проекту було покращення доступу до правової та соціальної допомоги, підвищення рівня обізнаності щодо своїх прав та можливостей 200 жінок з уразливих груп та жінок, які живуть з ВІЛ, з числа ВПО, у двох регіонах – м. Київ та область, м. Дніпро та область.

Загальний зміст проекту полягав у забезпеченні безперешкодного доступу жінок з числа ВПО до безоплатної первинної та вторинної юридичної допомоги, навчання їх базовим навичкам захисту своїх прав, ознайомлення їх з основними правилами звернень до чиновників, кращій соціалізації у нових місцях проживання.

Задля забезпечення досягнення мети у містах Київ та Дніпро була сформована команда з кейс-менеджерки та юристки. Всі вони мали попередній досвід надання допомоги цільовим групам проекту. Інформація про діяльність проекту поширювалася через соціальні мережі, партнерські організації та організації, які надають допомогу ВПО, через друковані оголошення у газетах безплатних оголошень та у місцях скупчення людей – ринки, автовокзали, зупинки громадського транспорту.

В проекті було запроваджено два види консультування: індивідуальне та групове. Групові юридичні консультації проходили двічі на місяць, за наступним форматом: група з 7-10 осіб, юрист надає інформацію щодо вирішення найбільш поширених проблем, які виникають у ВПО, завершує зустріч сесія «питання-відповіді». Такий формат дозволив клієнткам згуртовуватися, ділитися своїм досвідом, проблемами та досягненнями.

Також у кожному з міст проекту було проведено по два тренінги «Я вмію захищати свої права», головною метою яких була підготовка лідерок громад, які відстоюватимуть права ВПО, з врахуванням особливостей уразливих груп, формування навичок відстоювання свої прав. Теми, які розглядалися на тренінгу: проблеми ВПО та особливості уразливих груп; огляд законодавства; механізми захисту прав; практичні рекомендації по їх відстоюванню та алгоритми дій у найпоширеніших ситуаціях, коли права порушуються.

РЕЗУЛЬТАТИ ПРОЕКТУ: 

Загалом проектом охоплено 236 клієнток, з передбачених на початку 200. Не зважаючи на те, що існувала одна модель реалізації проекту, сам процес реалізації у кожному місті мав свої особливості. В цьому розрізі ми надаємо досягнення проекту по кожному з міст:

Дніпро:
Фактично залучено 128 жінок, які отримали консультування, необхідні знання та послуги. Клієнтки проекту вирішили питання, які до початку проекту не вирішувались з причин браку знань щодо їх питань. За допомогою до юристки проекту звернулося 43 жінки ВПО.
Під час реалізації проекту були вирішені наступні юридичні питання:

– поновлено виплату компенсації комунальних послуг – 1 клієнтка;
– повернено грошові коштів, сплачені на користь приватної фірми – 1 клієнтка;
– отримано необхідні дублікати документів, подано позовну заяву про розірвання шлюбу з чоловіком, з яким клієнтка спільно не мешкала на протязі 20 років – 1 клієнтка;
– стягнено аліменти на утримання дітей – 1 клієнтка.
Крім того, було вирішено ряд соціальних питань клієнток, а саме:
– надано допомогу в постановці на сайт ЗПТ однієї з клієнток проекту;
– вирішено питання надання благодійної допомоги у вигляді милиць – 1 клієнтка;
– надано допомогу у внесенні до реєстру лікування вірусних гепатитів С – 1 клієнтка;
– узгоджено з БФ «Карітас» можливості одноразового надання 30 клієнткам проекту продуктових наборів.

Київ:
Кожна з 108 учасниць Проекту відмітила ріст особистої поінформованості з правових питань та формату написання заяв і пошуку правильних адресатів звернень:
– одна з учасниць тренінгу, жінка-інвалід ВПО в результаті написання листа допомогла отримати інвалідного візка для чоловіка-інваліда зі Слов’янська, якого той безуспішно намагався добутися протягом 15 місяців поспіль;
– одна жінка ВПО з позитивним ВІЛ статусом в результаті участі у Проекті змогла двічі (весна, осінь) отримати безкоштовні путівки на оздоровлення для дитини, скориставшись діючими постановами медзакладів;
– 10 учасниць самостійно змогли отримати безкоштовні рецепти для ВПО на перелік ліків виписаних дільничним терапевтом (згідно переліку затвердженого державою).

Юридична допомога:
– 27 жінок перенаправлено до юриста з метою ведення юридичних справ з питань спадщини (вступ, розподіл, непідконтрольні Україні території), комунальних боргів та виплат, вивезення дітей за кордон (коли тато на непідконтрольних територіях), отримання компенсації за втрачене житло, відмови в оренді житла та ін.

Соціальна допомога:
– 25 жінок за весь час проекту отримали супровід соціального працівника до медичних та закладів соцзахисту;
– 2 жінки перенаправлено до міської соціальної служби з метою переадресації до реабілітаційних центрів для наркозалежних і можливістю використання програми «Детокс»;
– 5 учасниць проекту щомісячно, на постійній основі, отримують безоплатно ліки за рецептами терапевта на суму до 600 грн. у БФ «Самаритяни», як жінки ВПО.

Віковий зріз учасниць проекту досить широкий – від 17 років до 76 років, середній вік =30-50 років, що говорить про широкий спектр вікової дії Проекту та задоволення потреб різних вікових груп жінок ВПО та уразливих груп.

Фінансування: Офіс Ради Європи в Україні в рамках програми «Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні»